Tarih & Kültürle İç İçe Bursa


Geçtiğimiz yıl dünyanın yaşanabilir 28., Türkiye’nin ise 1. Kenti seçilen Bursa, sahip olduğu zenginliklerle bu ünvanı fazlasıyla hak ediyor.

Bölgedeki diğer kentler gibi tarih sahnesine Bitinya ile çıkan Bursa, Roma İmparatorluğu döneminde valiler tarafından eyalet olarak yönetiliyor. Yaklaşık 1000 yıl Bizans egemenliğinde kalan daha sonra da Selçuklular tarafından yönetilen Bursa, Osmanlı’ya başkentlik yaptığı için eteklerinde kurulduğu Uludağ’in güzelliklerinin yanı sıra birçok tarihi yapıyı da bünyesinde barındırıyor. İDO’nun Kadıköy- Yenikapı – Bursa deniz otobüsü seferleri ve Yenikapı -Bursa feribot seferleriyle rahatlıkla ulaşabileceğiniz Bursa’da yapacağınız bir geziye Ulu Camii’den başlayabilirsiniz. I. Bayezid tarafından yaptırılan Ulu Camii’de 20 adet kubbe bulunuyor. Osmanlı’nın yanı sıra Selçuklu’dan da izler taşıyan camide, tek bir çivi kullanılmadan tamamen ahşap oyularak yapılan minber ziyaretçilerin ilk dikkatini çeken şey oluyor. Minberin üzerine işlenmiş Samanyolu Galaksisi ise, bazı söylentilerin kaynağında yer aldığı için yapıyı daha ilginç hale getiriyor. 18 köşeli şadırvanıyla döneminin en görkemli eserlerinden birisi olan Ulu Camii, büyüklüğü, mimarisi ve merkezi konumuyla Bursa’nın simgeleri arasında yer alıyor.

YEŞİL CAMİİ VE TÜRBE

Osmanlı’nın eski dönem mimari eserlerinden biri olan Yeşil Camii; iki kubbeli ve iki katlı olarak 1419 yılında inşa ediliyor. Ana kapısındaki süslemelerle insanı ilk görüşte kendisine hayran bırakan caminin merdivenlerle çıkılan ikinci katında hünkar mahfili ve saray daireleri yer alıyor. Yeşil Camii’nin hemen arkasında yer alan Yeşil Türbe ise adını tüm duvarlarını kaplayan yeşil renkli çinilerden alıyor. Hacı İvaz Paşa tarafından yapılan bu türbe neredeyse Bursa’nın her yerinden görülebiliyor.

OSMAN GAZİ VEORHAN GAZİ TÜRBELERİ

Osman Gazi’nin Söğüt’teki naaşı fetihten sonra Bursa’ya getirilerek, babası Ertuğrul Gazi’nin mezarının bulunduğu türbeye gömülür. Ancak türbenin bir depremde yıkılması üzerine Sultan Abdülaziz 1863’de Tophane Parkı girişi yakınında, karşılıklı bu iki türbeyi yaptırarak Osman ve Orhan Gazi’nin sandukalarını buraya naklettirir.

KAMPANYA KATILIM KOŞULLARI
 • https://bihaftasonumvar.com; İDO’nun gezi, kültür-sanat, yaşam içeriklerinin bulunduğu seyahat bloğu ve üçüncü parti iş birlikleri ile misafirlerine kampanyalar aracılığıyla fayda sağlamak amacıyla oluşturduğu micro sitesidir.
 • https://bihaftasonumvar.com da yayınlanan kampanyalar; kampanya katılım formunda yer alan “Bilet No/Kupon No, Ad, Soyad, Cep Telefonu Numarası ve E-posta Adresi” alanlarının doldurup “ Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası”, “Gizlilik ve Veri Güvenliği Politikası”, "Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Aydınlatma Metni" ile “Kampanya Katılım Koşulları” na onay vermiş misafirlerimize yöneliktir.
 • “Kampanya Katılım Formu”nu kaydeden katılımcılar, İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş tarafından https://bihaftasonumvar.com ve https://ido.com.tr/ de yayınlanan tüm diğer kampanya ve avantajlar hakkında haberdar olmak amacıyla İDO tarafından SMS ve/veya E-mail yoluyla iletişime geçilmesine dair izin vermiş sayılır. İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş; katılımcıların paylaştığı kişisel verileri; “ Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası”, “Gizlilik ve Veri Güvenliği Politikası” çerçevesinde, katılımcılara daha iyi hizmet, ürün ve seçim olanakları sunabilmek; İDO kampanyaları için rapor, analiz, doğrulama ve istatistiki bilgiler oluşturmak, işlemek ve gizlilik koşullarına uymak kaydı ile bunları iş ortakları ile paylaşmak; veya İDO işbirliği yaptığı şirketler ve ortaklar ile sunulan promosyon, kampanya, tanıtım, pazarlama ve diğer fırsatlardan haberdar olmalarını sağlamak, bu doğrultuda İDO ya da iş ortakları tarafından E-posta ve/veya SMS ile iletişime geçmek amacıyla kullanılabilir. İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş; katılımcıların kişisel verilerini yukarıda belirtilen amaçlar için belirtilen usuller ile hizmet aldığı diğer şirketler ve/veya yasal zorunluluk halinde adli ve idari makamlar ile paylaşabilir.
 • Kampanyalar; Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabidir.
 • Stoklarla sınırlı kampanyadan faydalanabilmek için; katılımcıların, kampanya katılım formunda istenilen kendilerine ait bilgileri doğru ve güncel şekilde doldurmuş olmaları gerekir.
 • Her kampanyada belirtilen geçerlilik süresi sona erdikten sonra, kullanılmamış avantajlar geçersiz sayılacaktır.
 • “Kampanya Katılım Koşulları”nın https://bihaftasonumvar.com üzerinden düzenli olarak takip edilmesi, tamamen katılımcıların sorumluluğundadır.
 • Bir kampanya kapsamında kazanılan faydalar/avantajlar, diğer kampanyalar ile birleştirilemez, nakde çevrilemez ve bir başkasına devredilemez.
 • Kampanyalar; stoklarla sınırlıdır.
 • İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş ve iş ortakları; önceden herhangi bir bildirimde bulunmaksızın söz konusu kampanyayı durdurma, şartlarını ve geçerlilik süresini değiştirme hakkını saklı tutar.
 • İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş ve iş ortakları, bu kampanya katılım esnasında, katılımcıların kişisel bilgisayarları ve internet erişimlerinden ve her türlü teknik aksaklıklardan (internet hızının düşük olması, bağlantının kopması vb.) oluşabilecek problemlerden ve söz konusu bilgisayarlara yetkisiz erişim vb. durumlardan kaynaklanabilecek problem ve zararlardan dolayı sorumluluğu olmayacaktır.
 • İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş ve iş ortakları, kampanyaların içeriğinden, kampanyalara katılımdan dolaylı veya dolaysız biçimde yaşanabilecek hiçbir sorundan, maddi ve manevi zararlardan ötürü sorumluluk kabul etmez.
 • Katılımcının işbu kullanım koşullarını herhangi bir suretle ihlal etmesi ve bu sebeple İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş ve iş ortaklarının idari/cezai veya hukuki herhangi bir zarara uğraması halinde; İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş ve iş ortakları oluşan zararı ve/veya kendisine iletilen talep/ödemeleri katılımcıya rücu etme hakkını saklı tutar.
 • İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş ve iş ortakları; kampanya katılımları esnasında bilgisayar teknolojilerini kötü niyetle kullanılan kişileri tespit etmesi durumunda, bu kişilerin uygulama kayıtlarını hiçbir uyarıda bulunmaksızın sistemden silebilir ve https://bihaftasonumvar.com/ mikro sitesine ulaşımları engellenebilir.
 • Katılımcıların gerçek ve şartlarda belirtilen yaşta olduğunun tespit edilebilmesi için, İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş yetkilileri ve iş ortakları tarafından katılımcıların T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi istenebilir. Bu bilgilerin talep edilen sürede ulaştırılmaması durumunda, katılımcı ödül kazanma hakkını kaybeder.
 • Katılımcılar, ilgili kampanyaların tüm şartlarını sağlamak koşuluyla, aynı anda birden fazla kampanyaya katılım sağlayabilirler.
 • Kampanyalar ile ilgili detaylı bilgileri https://bihaftasonumvar.com adresinden temin edebilirsiniz.