Mudanya Gezi Rehberi

Marmara Bölgesi’nde olmasına rağmen Ege kültürünü yaşatan Mudanya ve Tirilye mutfağı ve tarihi dokusuyla gerçekten görülmeye değer.

Adını İyonlar’ın milattan önce 7. yüzyılda kurduğu Myrlea kentinden alan Mudanya, Bursa’ya 29 kilometre mesafede bulunuyor. İDO’nun Yenikapı-Bursa feribotuyla ulaşılabilen kent, yakınındaki Cumalıkızık, Tirilye ve Gölyazı kadar tanınmasa da tarihi evleri ve denize açılan sokaklarıyla onlardan hiç de aşağı kalmıyor. Ziyaretçilerine Ege ve Akdeniz lezzetlerini yöresel tatlarla harmanlayarak sunan Mudanya’ya yapılacak bir gezinin ilk durağı olan ‘Mütareke Evi’ ise Cumhuriyet tarihinde önemli bir rol üstleniyor. Mudanya Mütareke Evi 11 Ekim 1922’de TBMM Hükümeti ile itilaf devletleri arasında yapılan anlaşmaya tanıklık eden ‘Mudanya Mütareke Evi ve Müzesi’nin 1. katında, Türkiye’nin ve itilaf devletlerinin çalışma odaları ile mütarekenin imzalandığı salon yer alıyor. 1937 yılından beri müze olarak kullanılan binanın 2. Katında ise İsmet İnönü ve Asım Gündüz ile yaverlerinin yatak odaları bulunuyor. 19. yy. sonlarında inşa edilen müzede Kurtuluş Savaşı ve mütarekeye ait çeşitli belge ve malzemeler ile döneme ait eşyalar da sergileniyor.

Giritli Mahallesi

Mudanya’nın simgelerinden birisi olan Giritli Mahallesi, denize paralel uzanan 3 cadde ve onu kesen sokaklardan oluşuyor. Genelde 2 katlı ahşap evlerin yer aldığı bölgenin adı mübadeleden sonra buraya yerleştirilen Giritli göçmenlerden geliyor. Planı İtalyan mühendis Piçiretu tarafından çizilen Giritli Mahallesi’nde yer alan tarihi Alay Kahvesi ise tavşan kanı çayı ve acı kahvesiyle Mudanya’ya gelenlerin uğramadan geçmedikleri yerler arasında yer alıyor.

Girit Mutfağı

Girit göçmenlerinin Yunanistan’dan getirdikleri deniz ürünleri ve ot kültürü Mudanya mutfağının temellerini oluşturuyor. Bunu sahil şeridinde yer alan birçok restorandan da anlayabileceğiniz kentte terbiyeli balık çorbası, kiremitte palamut, karides ve pavurya gibi lezzetlerin yanı sıra gelincik, balık otu, ekşiot, şevket-i bastan, labada, kuşkonmaz gibi otlarla yapılan zeytinyağlıların en iyi örneklerini tatmam mümkün

Tahir Paşa Konağı

Mudanya’nın Şükrüçavuş mahallesindeki Tahir Paşa Konağı, 18. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyor. 1724 yılında inşa edilen ve günümüzde ‘müze evi’ olarak kullanılan tarihi konağın 2. katında yer alan Baş Oda’daki kalem işi süsleme ve motifler, türünün en iyi örnekleri arasında gösteriliyor.

Apostoloi Kilisesi

Mudanya’daki Rum mirasının günümüzdeki temsilcileri arasında yer alan Apostoloi Kilisesi, Bursa Metropolitliği tarafından 18. yüzyılda yaptırılıyor. 1922- 1980 yılları arasında cami olarak kullanılan kilise, her ne kadar günümüzde harabe durumda olsa da taş işçiliğiyle dönemin mimarisine yakından bakmak isteyenlerin ilgisini çekiyor.

Kaynak: Sealife Dergisi 

Yazı : Kerem Kurul

KAMPANYA KATILIM KOŞULLARI
 • https://bihaftasonumvar.com; İDO’nun gezi, kültür-sanat, yaşam içeriklerinin bulunduğu seyahat bloğu ve üçüncü parti iş birlikleri ile misafirlerine kampanyalar aracılığıyla fayda sağlamak amacıyla oluşturduğu micro sitesidir.
 • https://bihaftasonumvar.com da yayınlanan kampanyalar; kampanya katılım formunda yer alan “Bilet No/Kupon No, Ad, Soyad, Cep Telefonu Numarası ve E-posta Adresi” alanlarının doldurup “ Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası”, “Gizlilik ve Veri Güvenliği Politikası”, "Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Aydınlatma Metni" ile “Kampanya Katılım Koşulları” na onay vermiş misafirlerimize yöneliktir.
 • “Kampanya Katılım Formu”nu kaydeden katılımcılar, İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş tarafından https://bihaftasonumvar.com ve https://ido.com.tr/ de yayınlanan tüm diğer kampanya ve avantajlar hakkında haberdar olmak amacıyla İDO tarafından SMS ve/veya E-mail yoluyla iletişime geçilmesine dair izin vermiş sayılır. İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş; katılımcıların paylaştığı kişisel verileri; “ Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası”, “Gizlilik ve Veri Güvenliği Politikası” çerçevesinde, katılımcılara daha iyi hizmet, ürün ve seçim olanakları sunabilmek; İDO kampanyaları için rapor, analiz, doğrulama ve istatistiki bilgiler oluşturmak, işlemek ve gizlilik koşullarına uymak kaydı ile bunları iş ortakları ile paylaşmak; veya İDO işbirliği yaptığı şirketler ve ortaklar ile sunulan promosyon, kampanya, tanıtım, pazarlama ve diğer fırsatlardan haberdar olmalarını sağlamak, bu doğrultuda İDO ya da iş ortakları tarafından E-posta ve/veya SMS ile iletişime geçmek amacıyla kullanılabilir. İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş; katılımcıların kişisel verilerini yukarıda belirtilen amaçlar için belirtilen usuller ile hizmet aldığı diğer şirketler ve/veya yasal zorunluluk halinde adli ve idari makamlar ile paylaşabilir.
 • Kampanyalar; Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabidir.
 • Stoklarla sınırlı kampanyadan faydalanabilmek için; katılımcıların, kampanya katılım formunda istenilen kendilerine ait bilgileri doğru ve güncel şekilde doldurmuş olmaları gerekir.
 • Her kampanyada belirtilen geçerlilik süresi sona erdikten sonra, kullanılmamış avantajlar geçersiz sayılacaktır.
 • “Kampanya Katılım Koşulları”nın https://bihaftasonumvar.com üzerinden düzenli olarak takip edilmesi, tamamen katılımcıların sorumluluğundadır.
 • Bir kampanya kapsamında kazanılan faydalar/avantajlar, diğer kampanyalar ile birleştirilemez, nakde çevrilemez ve bir başkasına devredilemez.
 • Kampanyalar; stoklarla sınırlıdır.
 • İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş ve iş ortakları; önceden herhangi bir bildirimde bulunmaksızın söz konusu kampanyayı durdurma, şartlarını ve geçerlilik süresini değiştirme hakkını saklı tutar.
 • İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş ve iş ortakları, bu kampanya katılım esnasında, katılımcıların kişisel bilgisayarları ve internet erişimlerinden ve her türlü teknik aksaklıklardan (internet hızının düşük olması, bağlantının kopması vb.) oluşabilecek problemlerden ve söz konusu bilgisayarlara yetkisiz erişim vb. durumlardan kaynaklanabilecek problem ve zararlardan dolayı sorumluluğu olmayacaktır.
 • İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş ve iş ortakları, kampanyaların içeriğinden, kampanyalara katılımdan dolaylı veya dolaysız biçimde yaşanabilecek hiçbir sorundan, maddi ve manevi zararlardan ötürü sorumluluk kabul etmez.
 • Katılımcının işbu kullanım koşullarını herhangi bir suretle ihlal etmesi ve bu sebeple İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş ve iş ortaklarının idari/cezai veya hukuki herhangi bir zarara uğraması halinde; İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş ve iş ortakları oluşan zararı ve/veya kendisine iletilen talep/ödemeleri katılımcıya rücu etme hakkını saklı tutar.
 • İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş ve iş ortakları; kampanya katılımları esnasında bilgisayar teknolojilerini kötü niyetle kullanılan kişileri tespit etmesi durumunda, bu kişilerin uygulama kayıtlarını hiçbir uyarıda bulunmaksızın sistemden silebilir ve https://bihaftasonumvar.com/ mikro sitesine ulaşımları engellenebilir.
 • Katılımcıların gerçek ve şartlarda belirtilen yaşta olduğunun tespit edilebilmesi için, İDO İstanbul Deniz Otobüsleri San. ve Tic. A.Ş yetkilileri ve iş ortakları tarafından katılımcıların T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi istenebilir. Bu bilgilerin talep edilen sürede ulaştırılmaması durumunda, katılımcı ödül kazanma hakkını kaybeder.
 • Katılımcılar, ilgili kampanyaların tüm şartlarını sağlamak koşuluyla, aynı anda birden fazla kampanyaya katılım sağlayabilirler.
 • Kampanyalar ile ilgili detaylı bilgileri https://bihaftasonumvar.com adresinden temin edebilirsiniz.