Sepetçioğlu Restaurant

%20 İndirim

Yalova’dan Bursa yoluna ilerlerken 6. kilometrede, sağda bir lokanta var. Burası alışıldık yol lokantalarından biraz farklı. Adı Sepetçioğlu. Bu isim Kastamonulu Osman Efe’den geliyor. Mekanda yapılan Kuyu Kebabı’nın Kastamonu usulü ile yapıldığını anlatmak için bu isim seçilmiş.
Kuyu Kebabı, tuğlalarla örülü bir kuyuda yakılan ateşin köz olması ve tuğlaları ısıtması ile hazırlanmaya başlanıyor. Bir askı yardımıyla, dönemine göre ülkenin farklı bölgelerinden getirilen kuzu kol ve gerdanları kuyuya indiriliyor. 2 saat hava almadan, kendi buharıyla ve herhangi bir katkı maddesi olmadan pişen etler kuyudan çıkarılıp servise hazırlanıyor.
Kuyu Kebabı Sepetçioğlu’nun özel yemeği olarak bilinse de burada yenecek tek özel yemek değil. Menü geniş. Kuzunun gerdan eti ile yapılan ve işkembeye benzetilen gerdan çorbası, sütle pişirilen ısırgan otu çorbası, kendi imalatları olan sucuk ve köftesi, özenle seçilen malzemelerden oluşan kahvaltı sofraları da Sepetçioğluna gelenlerin beğenisini topluyor. Yeşillikler içinde tertemiz bir hava ve huzur dolu ambiyansta enfes lezzetler sizleri bekliyor.
Not: Rezervasyon şartı vardır.

Yalova-Bursa Yolu, 6. km.
Yalova

Sepetçioğlu Restaurant, Yalova 
Mesaj Gönder
Ara (0226) 831 50 51

Gizlilik Kuralları'nda belirtilen şartlar uyarınca İDO ve iş ortakları adına, benimle iletişime geçilmesine ve İDO tarafından kişisel verilerimin işlenmesine izin veriyorum